20 Ağustos 2009 Perşembe

MAJID MUSISI

Futbola 15 yaşında ikinci lig takımı Mulago'da başladı.

1992'de Stade Rennes'e transfer olarak Uganda tarihinin Avrupa'da oynayan ilk futbolcusu oldu.

Musisi 1994–95 sezonunda Bursaspor’a geldi.Bursaya ilk geldiğinde beyaz kıyafetleriyle ulucamiden çıkmayan ve sık sık gazetecilere pozlar veren Mususi ‘ye ne olduysa havasından mı suyundan mı Ülkemizde alkol e inanılmaz bağımlı olan maç ve antrenmanlara çıkmadan önce bile kutularca kırmızı bira içen bir insan haline geldi.Bu arada aslında Bursaspor yönetiminin hedefi Mususi den önce Mali'li Fernand Coulibaly'di. Ancak bu futbolcuyla yapılan görüşmeler çıkmaza girince Mususi’de karar kılındı 1995'te UEFA tarafından ilk kez düzenlenen UEFA İntertoto Kupası'nda takımının büyük başarılar kazanmasına yardım etti. Penaltıyla elendikleri Karlsruhe maçında tarihe geçen oyuncu "timsah yürüyüşü" adlı gol sevincini buldu. Bursaspor’dan ilk Gaziantep’e gitmesi gündemde olan Mususi bu haberi uçakta alır hemde Gaziantep deplasmanına giden Bursaspor uçağında hemen hostesten 1 şişe viski isteyen kara bela inene kadar içip Gaziantepli yöneticilerin yanına ağlaya ağlaya o halde çıkınca Gaziantep transferi bir anda biter .İyice zıvanadan çıkan majid 1997'de 16 yaşındaki baldızına tecavüzden hapis yatar ve onun için Bursaspor defteri kapanır.. Aynı yıl Türkiye'ye dönüp Bursaspor’un ardından Çanakkale Dardanelspor'a giden oyuncu ordada çok uzun ömürlü olmaz. Bursaspor’un emektar malzemecisi Davut kozan bir röportajda onun için şu satırları söler futbol hayatının son yıllarında tekrar Türkiye’ye döner ve İstanbulda’yım bana malzeme gönder diye telefon açar orda buluşurlar .Tam anlamıyla sıfırı tüketen mususi orda zenci birinin evinde kalmaktadır evinde kalığı adamın eşi tarafından da o evde istenmemektedir.Malzemeciler tarafından Bursa’ya davet edilen Mususi tesiste idman yapar ve malzemeciler hoca Nejat Biyedic’in yanına girerler hocam Mususi burada onun adına bir şans isterler; ama Nejat hocanın cevabı nettir,istemiyorum.Ve Mususi malzemecilerden aldığı borç parayla yine meçhule gider.

Daha sonra Vietnam takımı Dà Nang F.C.'de futbol oynadı ve burada da gollerini sürdürdü. Bu dönemde AIDS virüsünü kaptı.

Mususi 13 Aralık 2005'te akşam saat 20-00'de bakım merkezinden hastaneye taşınırken hayatını kaybetti. Ölüm nedeni AIDS'e bağlı böbrek yetmezliğiydi Mususi'nin .

Mususi ölmeden 1 gün önce Bursaspor’un malzemecisi ve top oynadığı dönemlerde en samimi arkadaşı olan Davut Kozanı arayıp Türkçe hakkını helal et kardeş demesi de Türkiye yi ve Bursa’yı ne kadar sevdiğinin göstergesiydi. annesiyle beraber Amerika'da yaşayan iki çocuğu olmak üzere toplam sekiz çocuğu olmuştur efsanenin.Ruhun şad olsun imparator hızlı yaşa genç öl akımının fırsatçı santraforu...

Yazan: Trainer


1 yorum:

TheTurk dedi ki...

Ne topçuydu bizler için o dönemde.. Takımda iyiydi hani.. Hakan Keleş, Baljiç, Ercüment, Mususi, Şaban, Ömer, Selim, Deniz, Ganchev..